Food Master's Class

Şef Somer Sivrioğlu İle Food Master’s Class İsimli Özel Fuar Turunun Odağında “Sağlıklı Ve Sürdürülebilir Gıdaya Ulaşmak Adına Gıdaları Yeniden Düşünmek!” Oldu.
 
2020 yılının ilk günleriyle birlikte tüm dünyayı etkileyen Kovid-19, sektörleri derinden sarsarken, insanların tüketim alışkanlıklarını ve tercihlerini de değiştirdi. Pandemi sonrası dünyada en çok etkilenen sektörlerin başında gelen gıda sektörü ise bu dönüşüme en öncelikli adapte olması gereken sektör olarak öne çıkıyor.

2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyara ulaşması öngörülüyor. Küresel iklim değişikliğiyle birlikte doğada değişen dengeler, gıdanın erişilebilirliğine ilişkin haklı endişeler yaratıyor. 10 milyar bireyin sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için, gıdanın topraktan çatala olan serüveninde sürdürülebilir yaklaşımların önemi giderek artıyor.

Ekolojik, sosyal ve ekonomik boyutlardaki sürdürülebilirlik kavramı, inovasyonların yapı taşını oluştururken gıda sektörü için de -üretimden satış ve pazarlamaya kadar, her aşamada hayati bir önem taşıyor. Burada da sektörün tüm paydaşlarına çok önemli roller düşüyor.
 
 
WorldFood Istanbul’un bu seneki yeniliklerinden biri olan Food Master’s Class ile Masterchef Somer Sivrioğlu, ziyaretçilere derinlemesine bir fuar deneyimi yaşatarak, gıdanın her aşamasında sürdürülebilir yaklaşımların önemine dikkat çekmek ve gıdaya bakışımızı değiştirmek adına sınıf katılımcıları ve firmalarla biraraya geldi.
 
Ön başvuru koşullarını yerine getirerek sınıfa dahil olan 15 sektör profesyoneli, 27 Kasım 2020 tarihinde, Gastronomi Turizmi Derneği iş birliği ve Şef Somer Sivrioğlu eşliğinde, “Sağlıklı ve Sürdürülebilir Gıdaya Ulaşmak Adına Gıdaları Yeniden Düşünmek” teması çerçevesinde katılımcı stantlarını gezdi. Firmaların sürdürülebilirlik üzerine yaptıkları çalışmaları ve geliştirdikleri süreçleri irdeleme şansı yakalarken, geliştirdikleri yeni teknolojilere, sağlıklı gıda prensiplerine ve sıfır atık insiyatifine odaklanıldı.

Networking imkanına sahip olunan bu özel fuar turunda, rüzgarın yönü değişirken en doğru kararı almak isteyen sektör profesyonelleri buluştu!

Şef Somer Sivrioğlu’na moderatör olarak Hyve Group Fuarlar İçerik ve Etkinlikler Yöneticisi Zeynep Gülşen ve Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe eşlik etti. Üreticiler, girişimciler, satın almacılar, pazarlamacılar, şefler ve HoReCa uzmanlarından oluşan sınıf katılımcıları “Sağlıklı ve Sürdürülebilir Gıdaya Ulaşmak Adına Gıdaları Yeniden Düşünmek” temasıyla fuar katılımcısı firma stantlarını ziyaret ederek karşılıklı bilgi alışverişi ve soru-cevapla tüm gün süren yoğun ama verimli bir programın parçası oldu.Food Master’s Class kapsamında ziyaret edilen katılımcı firmalar arasında ise Akhisar Ticaret Odası, Balalisi (HM Bal), Cantek, Ereğli AgroSan, Güzel Ada Gıda (İnkatek), İtimat Süt, Kent Boringer (Soyyiğit), Yayla Agro ve Zer Group yer aldı.