WORLDFOOD ISTANBUL, SEKTÖRE DAMGA VURAN KADIN GİRİŞİMCİLERİ AĞIRLIYOR,
EN YENİ ÜRÜN VE TEKNOLOJİLERİNİ GIDA EKOSİSTEMİYLE BULUŞTURUYOR

30 yıldır gıda ve içecek üreticileri ile Türkiye’nin önde gelen alıcılarının buluşma noktası olan WorldFood İstanbul, bölgedeki en yeni ürün ve hizmetlerin sergilenmesi ve takip edilmesi için olanak sağlamasının yanında, içeriğiyle yaratıcı ve yatırımcı zihinler arasında köprü oluşturan aktivitelerle destekleniyor.

2020 yılında bir ilke imza atarak gıda sektöründe faaliyet gösteren girişimcileri ağırladığımız ve FOOD TECH GARAGE adını verdiğimiz bir alan oluşturduk.

Son 20 yılda girişimci bakış açısı ve büyük veriye dayalı çalışmalar birçok sektörde iş yapış şeklini kökten değiştirdi. Pandemi sürecinde de dijitalleşmenin, yeni teknolojilerin, sürdürülebilirliğin ve güvenilir gıdaların önemi hiç olmadığı kadar arttı. İnovasyona ve yaratıcı fikirlere en çok ihtiyacımız olan bu dönemde; Fuarla eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek bilgi, ilham ve networking platformu Food Arena Etkinlik Programı, Food Tech Garage’a ev sahipliği yaparak girişimciler ile sektör profesyonellerini buluşturarak, girişimcilerin geliştirdikleri inovatif çözümlerin tanıtılması ve yeni iş olanaklarının yaratılmasına imkan sağlayacak.
FOOD TECH GARAGE SEKTÖRÜN İŞ YAPIŞ ŞEKLİNİ KÖKTEN DEĞİŞTİRİYOR

FOOD TECH GARAGE Start-uplar’a, biyoteknolojiden gıda israfına, katkı maddesiz gıda üretiminden şehiriçi tarım tekniklerine, sürdürülebilir gıdalardan yeni nesil veri tabanlı gıda tüketimine, perakende mobil uygulamalarından tedarik zincirinde yapay zekaya, sektöre damga vuran teknoloji tabanlı ürünlerini sektörün öncü alıcı, tedarikçi, üretici, pazarlamacı ve kullanıcılara anlatma fırsatı sunarken; trendleri takip etmek isteyen ziyaretçileri de yeni teknoloji ve ürünlerle buluşturuyor.  Girişimciler ve yatırımcılar FOOD TECH GARAGE stant alanında  birebir iş görüşmeleri yapıyor, sektörel ağlarını geliştiriyor. 

Kamu, özel sektör ve akademi dünyasından pek çok aktör için WorldFood İstanbul – FOOD TECH GARAGE bir buluşma platformu. Gıda sektöründe üretim süreçlerini değiştirebilecek, sektöre fayda sağlayacak ürünler Food Arena Etkinlik Programı kapsamında konferans sahnesinde de ayrıca sunumlarıyla ziyaretçilerin ilgi odağı olacak. 
AVRUPA BİRLİĞİ "EMPOWERING WOMEN IN AGRIFOOD - EWA" PROGRAMININ 
GIDA VE TARIMDA DEĞİŞİM YARATAN KADIN GİRİŞİMCİLERİ WORLDFOOD İSTANBUL’DA!

2020 yılında başlattığımız Food Tech Garage girişiminin başarısı üzerine bu sene de gıda alanında faaliyet gösteren start-upları WorldFood İstanbul’da ağırlayacağız.

Start-up bakış açısının ezber bozan çözümler sunarak sektörlerin dinamiklerini değiştirdiği bu dönemde cesur işler yapan girişimcileri sektörle buluşturmaya hazırlanan WorldFood Istanbul, “benim ürünümle sektör ivme kazanır” diyen, sektöre özel teknolojik ve ölçeklendirilebilir ürün geliştiren girişimcileri ağırlıyor.
 
Avrupa Birliği'nin kurucusu olduğu Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü'nün gıda fonu (EIT Food), gıda sistemini daha sürdürülebilir, sağlıklı ve güvenilir hale getirmek için çalışan, Avrupa'nın önde gelen gıda inovasyon platformu. EIT tarafından desteklenen Empowering Women in Agrifood (EWA) programı, ise aynı anda 11 ülkede, 110 kadın girişimci ile hayata geçiriliyor. 

Binlerce kadın girişimciye ulaşılan EWA Programı, tarım ve gıda sektöründe kapsayıcılık ile çeşitliliği teşvik etmek, kadın liderli erken aşama girişimleri artırmak ve girişimcileri iş fikirlerini geliştirmeye yönlendirecek gerekli bilgi, güven ve desteği sağlamak amacıyla kurgulanmıştır. 

Birçok kadın girişimcinin büyümesi için olanak sağlayan bu platforma WorldFood İstanbul olarak destek olmak amacıyla Food Tech Garage 2020-2021-2022 dönemi Türkiye’den fon kazanan kadın girişimcileri ağırlayacak.

Impact Hub Istanbul, Foodback.co ve Topraktan.co iş birliği ile gerçekleşen "Empowering Women in Agrifood - EWA" programının 2020-2021-2022 seçkisi, Food Tech Garage’de yer alacak. 

En yeni ürün ve teknolojilerinden sergilenecek bazı başlıklar ise şöyle:
  • Sürdürülebilir tarım teknolojileri
  • Akılı sulama sistemleri
  • Ürün ve ürün proseslerinden geri dönüşüm 
  • Sağlıklı, organik ve vegan ürünler
  • Bioteknoloji tabanlı inovatif uygulamalar
  • Yeni nesil gıda işleme teknolojileri
  • Yapay zekâ tabanlı üretim sistemleri

Sektöre özel teknolojik çözümlerini içeren yenilikçi projeleri, gıda ve tarım sektörlerini dönüştüren servis ve hikayeleri öğrenmeniz için 1-4 Eylül tarihleri arasında WorldFood İstanbul’da görüşmek üzere!
 
FOOD TECH GARAGE 2022 GİRİŞİMCİLERİNİ TANIYIN!


ANADOLIVE 
AnadOlive Gıda, 2018 yılında TÜBİTAK 1512 desteği ile Ege Teknopark’ta kurulmuş ve burada faaliyetlerine devam etmektedir. AnadOlive, zeytin ve zeytinyağı proseslerinin geri dönüşümü tam anlamıyla sağlanamayan yan ürünlerini yeniden işleyerek gıda başta olmak üzere kozmetik gibi farklı alanlarda kullanılabilecek katma değerli ürünlere dönüştüren bir gıda teknoloji firmasıdır. İlk inovatif ürünü birebir benzeri olmayan “Toz Zeytin” dir. Bunun yanında farklı baharat karışımları, çay sabun ve ozon yağı ürünleri arasındadır. Online pazaryerlerinde B2C satışlarını gerçekleştirmektedir. Bunun yanında gıda sanayinin sürdürülebilir üretime geçmesi için ar-ge ve teknik danışmanlık yapmaktadır.

BIOPOLS
Biopols, et üretici ve tüketicilerinin gıda güvenliği ve raf ömrü kaygılarını azaltan; antibakteriyel ve antioksidan özellikli yeni nesil bir gıda saklama teknolojisidir. Kağıt, kumaş, biyoplastik gibi çevreyle uyumlu malzemelerin üstüne kaplanmış, doğal aktif maddelerle zenginleştirilmiş biyopolimer yüzey sayesinde gıdaların raf ömrünü uzatır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümünde araştırma çalışmalarına devam eden 3 kimyager tarafından geliştirilen bu ürün, et endüstrisinin atıklarını azaltarak ve güncel ambalaj malzemelerine daha yeşil bir alternatif sunarak karbon ayak izini azaltmayı hedeflemektedir.

ESULAR
Esular, kablosuz ve pilli tam otomatik IoT yapılı akıllı sulama sistemi alt yapıları ile çiftçileri, uygulayıcıları ve üreticileri bir araya getirirken, etkin akıllı sulama çözümü sunuyorlar. Kablosuz, pille çalışan vana, sensörler ve merkez kontrol ünitesinden oluşan donanım ürünlerine ve bunları mobil ve web uygulama ile yöneten bulut tabanlı yapay zekâ destekli yazılımlara sahipler. IoT yapılı sistemleri ile tarımsal, peyzaj ve özel sulama alanları için sensör destekli etkin, kablosuz, otomatik, akıllı sulama çözümü sunuyorlar. 

FARMHOOD 
Farmhood, ülkemizin tarımsal kaynaklarını koruyup geliştirmek, tarımsal üretimin değerini artırmak ve gıda israfını azaltmak için Freeze Dry yöntemi başta olmak üzere yeni nesil gıda işleme teknolojilerinden faydalanarak doğallığını kaybetmemiş sağlıklı atıştırmalık ve gıdalar geliştiriyorlar. Yeni teknolojileri kullanarak, gıdanın kullanım şekillerini çeşitlendirmeyi ve ömrünü uzatmayı hedefliyorlar.

MALTY- SNACKS
Malty, inovatif ve fonksiyonel gıdalar geliştirerek hem insan sağlığı hem de dünyaya faydalı ürünler üreten gıda girişimidir. Maltlanmış tahıllar ile yüksek besleyicilik ve doyuruculuktaki malt barları ile son 1 yıldır tüketicilerle buluşuyorlar. Türkiye'nin ilk ileri dönüşüm atıştırmalıklarını tüketicilerle buluşturmaya hazırlanıyorlar. Hem insan sağlığı hem de gezegenimize faydalı olması adına gıdanın döngüsel ekonomisinin mümkün olduğu bir gıda ekosistemi yaratmak istiyorlar. Amerika merkezli Upcycled Food Association'ın Türkiye'den ilk üyesi oldular. 

NFS FONKSİYONEL GIDA
NFS günlük gıdaları, doğal kaynaklardan, doğal proseslerle elde edilmiş fonksiyonel besin öğeleriyle zenginleştirir ve gıdayı beslenmenin ötesine taşıyarak fonksiyonel gıdalar üretir. Pazardaki Chiamore, Chocodoc ve Yumbee markalı ürünleri; yüksek protein, yüksek lif, yüksek vitamin, Omega 3 kaynağı gibi etiketler içeren fonksiyonel gıdalardır. Ruhsal ve fiziksel hastalıkları önlemeye yardımcı gıda bileşenlerini gıda atıklarından, düşük enerji sarfiyatı ile elde etmek ve düzenli kullanımda hasta olma riski ile ilaç kullanımını azaltmaya yardımcı ürünler geliştirmek için AR-GE çalışmaları devam etmektedir.

SARAPP
Şarap ve üzüm çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgiler içeren uygulamaları ile kullanıcılara çeşitli kategoriler sunarak şarap seçimlerinde yardımcı olur. Şarapp uygulaması kullanıcılara aradıkları özelliklerde (kırmızı, beyaz, tanenli, asitli, meyvemsi, düşük bütçeli, vb.) ve yemek tercihlerine göre şarap önerileri listeler.

SOILBIOME 
Mikrobiyal gübre içerikleri daha önce araştırılmış ve denenmiş çalışmalarda tespit edilen mikroorganizmalar ile oluşturulmaktadır. Buna ek olarak projelerinde ele aldıkları çay bitkisi için verimli ve verimsiz toprakta yetişen çay bitkileri üzerinden alınacak doku ve toprak örneklerinden DNA izolasyonu ile metagenomik analizler gerçekleştirilip çay bitkisine özel verim ve kalitesini artıran endofitik bakteri gibi mikroorganizmaları tespit edilecektir. Bitki büyümesi ve verimini artırıcı türler tespit edildikten sonra bu türlerin enzim özellikleri, patojeniteleri ve beraber yaşamaya uygunlukları gibi özellikleri eDNA ve Yeni Nesil Dizileme gibi yeni teknolojilerle analiz edilecektir. 

SUMATRIX 
SUMATRIX, hidrojel tabanlı sürdürülebilir hidroponik tarım teknoloji üretir. Daha kısa sürede yüksek besin değerine sahip yeşil yapraklı bitkiler yetiştirilir. 

T2B
T2B olarak, BEETHEONE ile yerli ve milli yazılımlarla düşük maliyetli, kolay erişebilir, yeşil dostu, sürdürülebilir, yapay zekâ tabanlı modüler yapıya sahip akıllı kovan sistemlerinin oluşturulması ile negatif etkilerin önüne geçilmesini hedeflemektedirler. Kovan otomasyonu ile arıların yaşamsal veri toplama, veri analizi, operasyon planlaması ve kontrolünü sağlamayı hedeflemekteler.