29 yıldır gıda ve içecek üreticileri ile Türkiye’nin önde gelen alıcılarının buluşma noktası olan WorldFood İstanbul, bölgedeki en yeni ürün ve hizmetlerin sergilenmesi ve takip edilmesi için olanak sağlamasının yanında, içeriğiyle yaratıcı ve yatırımcı zihinler arasında köprü oluşturan aktivitelerle destekleniyor.

Geçen sene bir ilke imza atarak gıda sektöründe faaliyet gösteren girişimcileri ağırladığımız ve FOOD TECH GARAGE adını verdiğimiz bir alan oluşturduk. 2021 senesinde bu alanımızı büyütüp yeni girişimlere kucak açtık. En yeni ürün ve teknolojileriyle dikkat çeken gıda girişimcilerine özel ayrılan Food Tech Garage, yapay zeka ve drone teknolojileri ile tarım alanları analizi, beslenme alışkanlarına göre kişiselleşen cihazlar, biyoteknoloji ile katkı maddesiz ürünler, şehiriçi tarım teknikleri ve gıda israfına yönelik teknolojik çözümler gibi ürün ve servislere ev sahipliği yaptı.

İnovasyona ve yaratıcı fikirlere en çok ihtiyacımız olan bu dönemde; katılımcı firmalar ve ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören teknoloji girişimcileri sektör profesyonelleri ile buluştu, geliştirdikleri inovatif çözümleri tanıtırken yeni iş olanakları yarattılar.

FOOD ARENA 2021’DE SAHNEMİZDE YER VERDİĞİMİZ, GIDA SEKTÖRÜNE DAMGA VURAN GİRİŞİMCİLERLE TANIŞIN!
 
 

 

FOOD TECH GARAGE 2021 GİRİŞİMLERİ

AGROVISIO
Agrovisio, sürdürülebilir gıda üretimi ve güvencesine katkı sağlamak amacıyla Aralık 2017’de ODTÜ Teknokent’te kuruldu. PCT patentli yapay zeka çözümü ile tarım alanları uydu ve drone görüntüleri kullanarak yıl boyunca gözlemlenebiliyor, tarım işletmeleri ve çiftçilere risklerini yönetmede ve karlılıklarını arttırmada yardımcı oluyor. Ekili alan, rekolte, hasat tespiti, bitki sağlığı takibi analizleri ile sezon içinde makro ölçekte tarımsal arza dair üretilen verilerin yanısıra; sistem erken uyarı sistemi gibi çalışarak sorunlu noktalara çiftçinin müdahalesine imkan veriyor, ürün kayıplarının önüne geçerek karlılığı arttırıyor. Agrovisio çözümleri Tarım Bakanlığı, İmeceMobil-İşbank, Başarsoft, Cargill, Gübretaş gibi büyük kuruluşlara sunuldu; “Big2021-Top10 Startups”, “Swiss-Turkey-Top10Startups”,“Parsec#100 Startup” ve İngiltere’de “T-DEB Global Innovation” ödüllerini kazandı. Girişim, Orta ve Doğu Avrupa’nın en iyi yatırımcısı ödüllü Startup Wise Guys’dan 2021’de yatırım alarak Estonya’da şirketleşti, İtalya’da şube açtı.

AVOKADIO
Avıkadio, taşınabilir nefes analiz cihazı ile kullanıcıların nefeslerindeki bazı gazları ölçerek, metabolizma sağlığı ve beslenme ihtiyaçlarını tespit ederek, veriye dayalı beslenme tavsiyeleri veriyor. Kullanıcının hedefine yönelik, kilo verme yada sportif amaçlı yapay zeka destekli beslenme ve diyet programları oluşturulabiliyor.

CAN BAHÇE
Can Bahçe, tarımdan ve sağlıklı gıdadan giderek kopan şehirli insanların, kapalı ve küçük alanlarda kolayca tarım yapabilmelerini sağlayan, akıllı tarım sistemleri ve yetiştirme kitleri üretmektedir. Bu alanda özellikle çocuklara ve gençlere uygulamalı eğitimler de vererek, tohumu ve gerçek gıdayı anlatarak daha sağlıklı bir nesil için sosyal fayda sağlamayı hedeflemektedir. Üretimlerinde döngüsel ekonomiye katkı sunmakta ve ekolojik hassasiyetle, atıksız ürünler geliştirmektedir.
 
FUWELL
Fuwell, doğanın iyiliğine bilimin gücünü katarak, daha sağlıklı ve daha mutlu bir geleceğe katkı sağlıyor. Doğada bulunan, çeşitli mineral, vitamin, antioksidanlar direkt bitkilerden yüksek oranlarda saflaştırarak günlük yaşamımızda sık kullandığımız gıdalarla birleştiriliyor. Ekmek yiyerek protein alacağınız ya da peynir yiyerek D vitamini ihtiyacını karşılayacağınız bir dünya Fuwell ile çok uzak değil. Fuwell gıda alışkanlıklarını ve beslenme şekillerini değiştiriyor, yeniden yapılandırıyor.


SRST
SRST Makine, milli ve yerli duruşunu, merkezi olan İsviçre teknolojisi ile harmanlıyor ve geri dönüşüm sürecine yeni bir duruş getirmeyi planlıyor. Bu duruşla; sosyal sorumluluk çerçevesinde, gıda atıklarını geri dönüştürerek çevre bilinciyle sanayi sektörüne inovatif ve çok fonksiyonlu makineler üreterek, yarınlara güvenle bakabilecek bir nesil bırakmayı öngörüyor.
Türkiye’de çevre bilincinin yeniden konumlandırıldığı şu günlerde, ithal gübre yerine geri dönüşüm makineleri ile hızlı bir şekilde elde edilebilecek organik gübre ihtiyacını karşılanabiliyor.

SUGAR TECH YAZILIM
Sugar Tech Yazılım; e-ticaret siteleri, reklam ajansları ve üreticilerin, artırılmış gerçeklik hizmetini tek sağlayıcı üzerinden müşterilerine sunabilmeleri için gerekli teknolojik alt yapıyı sağlıyor.

FOOD TECH GARAGE 2022’DE YER ALMAK MI İSTİYORSUNUZ?
Kamu, özel sektör ve akademi dünyasından pek çok aktör için WorldFood İstanbul – FOOD TECH GARAGE bir buluşma platformu. Gıda sektöründe üretim süreçlerini değiştirebilecek, sektöre fayda sağlayacak bir ürün geliştirdim diyorsan sen de bu sahnede yerini alabilirsin!

Start-up bakış açısının ezber bozan çözümler sunarak sektörlerin dinamiklerini değiştirdiği bu dönemde cesur işler yapan girişimcileri sektörle buluşturan WorldFood Istanbul, “benim ürünümle sektör ivme kazanır” diyen, sektöre özel teknolojik ve ölçeklendirilebilir ürün geliştiren girişimcilerini bekliyor.

 Fuarda yer alarak sektörü değiştirmek isteyen tüm ilgili start-up’ları, content@hyve.group adresine tanıtım dosyalarını yollayarak bizimle bağlantıya geçmeye davet ediyoruz.
 
FOOD ARENA 2020’DE SAHNEMİZDE YER VERDİĞİMİZ, GIDA SEKTÖRÜNE DAMGA VURAN GİRİŞİMCİLERLE TANIŞIN! 

2020 yılında Food Tech Garage sahnesinde yer alma fırsatı yakalayan girişimleri incelemek için aşağıda yer alan oturumların videolarını izleyebilirsiniz.

Girişimcilerimizin FOOD ARENA Konferans Sahnesi’nde hangi açığı ya da büyüme alanını doldurduklarını ve sektöre inovatif fikirleriyle ilham olan girişimcilik hikayelerini anlattılar. Sektöre fayda sağlayacak bir ürün geliştirdim diyorsan sen de bu sahnede yerini alabilirsin!