Gıda sektörü pandemiyle birlikte büyük bir dönüşüm içine girmişken sektörde büyük krizler yarattığı gibi önemli fırsatlar da sundu. 2021 yılının ilk çeyreğinde başlayan aşılama çalışmalarının tüm sektörlere olumlu yansıyacağı, tarım ve gıda ürünleri ihracatında yüzde 8-10 arasında bir artışa neden olacağı bekleniyor. İthalatta da yüzde 5-6 arasında artış beklenirken, salgın koşullarının hafiflemesi ve normalleşme ile birlikte hane halkı gıda harcamalarında ise 4-5 arası reel bir artış olması beklenmekte.

Bir yanda olumlu haberler varken diğer yandan iklim krizi, kuraklık, tüketicilerin alım güçlerinin düşmesi ya da ülkelerin korumacılığa giderek stoklarını artırmaları gibi nedenlerle bazı ürün gruplarında daralmalar ve fiyat dengesizlikleri olacağı öngörülüyor.

Sektör sürekli değişim halindeyken güncel bilgilere sahip olmak, networkünüzü genişletmek ve iş bağlantılarınızı güncel tutmak, çevik bir şekilde konumlanmak adına oldukça önemli.

Bu sebeple 29. yılımızda etkinlik programımıza birçok farklı format, konu ve uzmanlığı entegre ederek FOOD ARENA adını verdiğimiz alanımızda sektörü 360 derece ele almayı hedefledik.
  • KONFERANS SAHNESİ OTURUMLARI

  • SHOW MUTFAĞI ATÖLYELERİ

  • FOOD MASTER'S CLASS ÖZEL FUAR TURU

  • FOOD TECH GARAGE START-UP ALANI

  • TÜRKİYE ŞEFİN EN İYİ TABAĞI YARIŞMASI - ALL STARS BULUŞMASI

  • GIDA KÖŞESİ YENİ ÜRÜN SEMİNERLERİ (ANA FUAYE)


KONFERANS SAHNESİ OTURUMLARI
Sektöre yön veren kurum ve kuruluşların iş birliğinde, sektör uzmanları ve influencerlar; trendler, teknolojik gelişmeler, yasal mevzuatlar ve ihracatı artırmak gibi konu başlıklarını yabancı yatırımcılar, yerel üreticiler, satın almacılar ve karar vericilere yönelik panellerinde mercek altına alıyor.


İhbir, Etüder, Keyo Digital, Fazla Gıda, GTD ve Age Provocateur’ün destekleriyle gerçekleştirilecek konferans programı, sektöre dair tüm değişim, gelişim ve yenilikleri irdeleyecek, fuarda bulunacak girişimcilerin ve ziyaretçilerin kafalarındaki tüm sorulara cevap olacak.

SHOW MUTFAĞI ATÖLYELERİ
Aşçılar Derneği
iş birliğiyle gerçekleştirilecek mutfak showlarında yıldız şefler; yenilikçi ürünler ve yeni tekniklerle tarifler deneyerek, sağlıklı ve güvenilir ürünlere yönelik bilgi verecek ve mutfak tüyolarını paylaşacaklar.


FOOD MASTER'S CLASS ÖZEL FUAR TURU
Gastronomi Turizmi Derneği iş birliğinde gerçekleşen Food Master’s Class ile sektör profesyonelleri ünlü şefler eşliğinde, belirlenen tematik çerçeveye göre katılımcı stantlarını gezecekler ve etkileşimli bir fuar deneyimi yaşayacaklar.

FOOD TECH GARAGE START-UP ALANI
Age Provocateur iş birliğinde gerçekleştirilecek ve fuarla eş zamanlı olarak tekno girişimcileri ağırlayacak olan Food Tech Garage alanında, gıda girişimcileri, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, nesnelerin interneti ve yapay zeka tabanlı ürünlerini sektörle buluştururken, drone ve robot teknolojisi uygulamalarıyla, işlerini daha ileri seviye teknolojilerle nasıl dönüştürebileceklerine dair çözümler sunacaklar.

TÜRKİYE ŞEFİN EN İYİ TABAĞI YARIŞMASI - ALL STARS BULUŞMASI
WorldFood İstanbul’un Show Mutfağı ve Tarif Atölyeleri organizasyonları kapsamında, Aşçılar Derneği iş birliğinde Türkiye Şefin En İyi Tabağı Yarışmasını Kazanan Şefler mutfakta hünerlerini sergileyecek ve ödüllü tabaklarını hazırlayacaklar.

GIDA KÖŞESİ YENİ ÜRÜN SEMİNERLERİ (ANA FUAYE)
Gıda sektöründe gelinen son noktanın A’dan Z’ye irdeleneceği WorldFood İstanbul’da katılımcılar, kendilerine tahsis edilen ve tanıtım bağlamında özel olarak tasarlanan Food Corner Ürün Tanıtım alanında en yeni ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sunup sergileyebilecekler.