Yayla neden WorldFood İstanbul’u tercih ediyor?


Bakliyat ve hazır yemek alanında Türkiye’nin sürücü kuvvetlerinden biri olan Yayla bu yıl tekrar WorldFood İstanbul’da dünyanın dört bir yanından sektör profesyonelleri ve alıcılar ile buluşmaya hazırlanıyor.

Şirketin Pazarlama Müdürü Nuray Erdoğan ile Yayla’nın vizyonu ve misyonu, pandemide gıda sektörü ve neden markaları için WorldFood İstanbul’u tercih ettikleri hakkında kısa bir sohbet ettik.


Faaliyet alanınız nedir?
Gıda sektöründe bakliyat ve hazır yemek alanlarında faaliyet göstermekteyiz.

WorldFood İstanbul’a katılma sebeplerinizden kısaca bahseder misiniz?
Bakliyat sektöründe kategori kaptanı bir marka olarak pazardaki gelişmeleri takip etmek, ulusal ve globalde potansiyel müşterilerimizle bir araya gelmek için doğru bir platform olduğunu düşünüyor ve bu sebeple düzenli olarak katılım sağlıyoruz.

WorldFood İstanbul hakkındaki düşünceleriniz ve fuardan beklentileriniz nelerdir?
Sektör adına düzenlenen geniş kapsamlı ve iyi planlanmış bir etkinlik olduğunu düşünüyoruz. Alanında Ar-Ge merkezine sahip tek şirket olarak inovatif markamızı, değişen tüketim alışkanlıklarına göre her geçen gün gelişen ürün profilimizi, daha sağlıklı nesiller yetiştirmek için gıda sektöründe ürettiğimiz değeri ve vizyonumuzu ulusal ve uluslararası iş ortaklarına kaliteli bir platformda anlatabilmek en önemli beklentimiz.

Sektör profesyonelleri neden WorldFood İstanbul’u ziyaret etmeli?
Son iki yıldır pandemi sebebi ile bu tür bağlantı alanlarımız oldukça azaldı. WorldFood İstanbul katılımıyla bu açığı bir derece kapatabileceğimizi, hem fiziki hem de online platformda iyi bağlantılar kurabileceğimizi düşünüyoruz. Bu sebeple gıda sektöründe faaliyet gösteren tüm markaları bu platformda buluşmaya davet ediyoruz.

Bu sene için Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde gıda sektörü hakkındaki değerlendirmeleriniz, beklentileriniz ve öngörüleriniz nelerdir?
Son iki yıldır hayatımızın bir gerçeği haline gelen pandemi nedeniyle gıda güvenliği ve sağlıklı beslenme ilgili farkındalık ülkemizde ve dünya genelinde önemli bir yere sahip oldu. Bu durum yaşanan iklim krizinin sonuçlarının kendini hissettirmeye başlamasıyla tüketici davranışlarını da oldukça etkiledi. Bu tabloya baktığımızda yenilenebilir enerji kaynakları ile üretim yapan, katkı ve koruyucu kullanmadan teknoloji ile raf ömrü sağlayan ve tüketicilerine lezzetin yanında temiz gıda garantisi veren gıda üreticilerinin diğerlerinden sıyrılarak daha fazla pazar payına sahip olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle Yayla olarak yatırımlarımızı bu yönde şekillendiriyoruz.

*Röportaj uzunluk ve açıklık adına bir miktar düzenlenmiştir.

WorldFood İstanbul 9 – 12 Eylül’de TÜYAP’ta kapılarını açıyor. Siz de Yayla gibi alanında öncü firmalar ile buluşmak için bugün ücretsiz ziyaretçi kaydınızı tamamlayın.
ÜCRETSİZ ONLINE DAVETİYE
Geri