Türkiye / Ekvador gıda ticareti


Türkiye son birkaç yıldır ihracatçı konumundan bölgenin önde gelen ithalatçı konumuna gelmiştir. Ekvador da ithalat yapılan ülkelerin arasında üst sıralarda yer almaktadır.


Ekvador: Bölgedeki en önemli gıda ve içecek tedarikçisi
 
Güney Amerika’nın kuzeybatısında bulunan Ekvador, kendine fazlasıyla yetebilen bir ülkedir. Sadece 16 milyonluk bir nüfusa sahip olmasına rağmen tarım ve gıda üretimi de dahil olmak üzere birçok sektörde ağırlığını ortaya koymaktadır. Hatta bazı sektörlerde dünya lideri konumundadır.
 
Bölgedeki diğer ülkeler et ve tahıl ihracatında uzman olsa da konu meyve olduğunda hiçbiri Ekvador’un yakınından bile geçememektedir.
 
Ekvador açık ara dünyanın en büyük muz ihracatçısıdır. Ülkenin 2016’daki muz ihracatı 3.71 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır; bu rakam, Ekvador’un toplam ihracatının %20’sine, tüm dünyadaki tedarikin ise çeyreğine tekabül etmektedir.
 
Ekvador, her yıl yabancı ülkelere 300-315 milyon kutu muz ihraç ediyor ancak Ekvador’un, tarım zincirindeki tek halkası muz değil; bunun sıra deniz mahsulleri pazarında da fazlasıyla söz sahibi. Evador’un yıllık 2 milyar dolardan fazla karides ihracatı bulunuyor. ABD’nin de bu ürünlere ilgisi büyük; zira her yıl mevcut karides stokunun yarısını ABD alıyor. Ekvador aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci ton balığı üreticisi; bu alanda sağladığı tedarik, dünya toplamının %4’üne tekabül ediyor.
 
 Ekvador’un büyük ihracat kalemlerinden birisi de kakao çekirdeği; zira muz ve deniz mahsullerinden sonra ülkenin en büyük üçüncü gıda ihracatını kakao çekirdeği oluşturuyor. Ekvador’un kakao çekirdeği ihracatı her yıl yaklaşık 658 milyon doları buluyor.
 
Ekvador’un Türkiye’ye gıda ve içecek ihracatında büyük bir büyüme potansiyeli var
 
Ekvador, Türkiye’ye ihracat yapan en büyük on ülke arasında sekizinci sırada yer alıyor ve bu konumunu daha da yükseltecek potansiyele fazlasıyla sahip.
 
Ekvador’un ihracatı yıllık yaklaşık 90 milyon dolara, yani Türkiye ile tek yönlü ticaretinin %90’ına tekabül ediyor.
 
Ülkenin en çok ihraç ettiği ürün muz. Hatta ülkenin muz ihracatı o kadar fazla ki, toplam ihracatının %85’ini ve Türkiye’ye yaptığı gıda ihracatının neredeyse %100’ünü oluşturuyor.
  
Sıcak Pasifik sularında bulunan yazılı orkinos, Türkiye’de tercih edilen deniz mahsulleri arasında yer alıyor; dolayısıyla Ekvador’daki deniz mahsulü şirketlerinin Türkiye’ye kesinlikle bir şans vermesi gerekiyor.
 
Kakao, Türkiye’de üretilmiyor. Dolayısıyla Türkiye, kakao çekirdeği ve pudra tedariki için yabancı şirketlere yönelmek durumunda kalıyor. Ekvador, ithalat yapılabilecek ülkeler arasında üst sıralarda yer alıyor.
 
Gıda pazarında Ekvador’lu alıcılarla işbirliği fırsatları bulabileceğiniz en ideal platform, Türkiye’nin en iyi ve en büyük gıda ve ticaret fuarı olan WorldFood Istanbul.
 
Ekvador’lu şirketler WorldFood Istanbul’da
 
WorldFood Istanbul her yıl perakendeciler, toptancılar, HoReCa sektörü temsilcileri ve çok daha fazlası da dahil olmak üzere 18.000’den fazla sektör profesyoneline ev sahipliği yapıyor.
 
WorldFood Istanbul, ürünlerinizin en önemli Türk ve yabancı alıcılar tarafından keşfedilmesini sağlamak, yeni bir satış coğrafyasına ulaşmak ve bölgedeki satışlarınızı artırmak için ideal bir platform.
 
Uluslararası üreticiler, en yeni ürünlerini tanıtmak ve son teknolojileri görmek için fuarda olacak. Siz de fuara katılın ve Türkiye’nin 5 milyar dolarlık ithalat pazarının bir parçası olun. 
 
Standınızı buradan ayırtabilirsiniz.
 
Geri