ŞORAY ÇİKOLATA WORLDFOOD İSTANBUL'DA


Şoray Çikolata, WorldFood İstanbul ile İhracat Rakamlarını Artırdı

Firma, Faaliyet Alanı ve Zorluklar

1978 yılında Tatlısumak Şekerleme olarak kurulan firmamız, 2001 yılında kokolin üretimine başlamasıyla Şoray markasını da kullanmaya başladı. Ürün çeşidi ve müşteri portföyünü her geçen gün artıran Şoray Çikolata, Konya Organize Sanayi Bölgesinde bulunan toplam 20 bin m2’lik modern bir üretim tesisinde hizmetlerine devam ediyor. Çikolata, sert şeker, yumuşak şeker ve jöle şeker olmak üzere 4 ana ürün grubunda 39 marka ile üretim yapan ve üretim kapasitesini kayda değer bir şekilde geliştiren firma, an itibariyle 5 kıtada yaklaşık 60
ülkeye ihracat yapıyor.

Şoray Çikolata kurulduğu ilk yıllarda daha çok iç pazarda faaliyet gösterdi. Son 15 yıldır ihracata ağırlık vererek mevcut satışlarının %75’ini ihracat yoluyla gerçekleştirirken, geçtiğimiz birkaç yıldır özellikle hedef pazarları olan Ortadoğu, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika bölgelerine odaklanmış durumdalar. Şoray Çikolata, belirli pazarlara girmek, pay almak veya var olan pazar payını korumak için fuar katılımlarının önemli olduğunu düşünüyor. Firma fuar planlamasını bu strateji üzerine kurarak ihracatta mevcut pazar payını %85’e kadar çıkartmayı hedeflerken, aynı zamanda Türkiye’deki pazar payını da korumayı amaçlıyor.

Şoray Çikolata iç pazarda tatmin edici bir pay aldığı dönemlerde, büyüyen üretim miktarını destekleyebilecek yeni pazarlara ihtiyaç duydu. Bu dönemde hedef olarak belirledikleri ihracat faaliyetlerini yönetim değişikliğinden ötürü bir süre ertelemek zorunda kalsa da hemen ardından yeni pazar arayışlarına kaldığı yerden devam etti. Şoray Çikolata tam da bu süreçte WorldFood İstanbul ile tanışarak ihracat hedefleri doğrultusunda önemli bir adım atmış oldu.

Firma Hedefi
Mevcut müşteri portföyünü korumak, yeni pazarlara ulaşmak, ihracat payını artırmak.

Şoray Çikolata Neden WorldFood İstanbul’u Tercih Ediyor?
WorldFood İstanbul, birçok sektör lideri firma için ihracat ve uluslararası iş birlikleri açısından bölgedeki en önemli fuarlardan biri. Şoray Çikolata için fuarın bilinirliğinin yüksek oluşu, katılımcı ve ziyaretçi sayılarının her yıl artması ve sektörün fuarı bir buluşma noktası olarak görmesinin de katılımlarında etkisi var. Fuar katılımlarını oldukça faydalı ve önemli gören firma, geçen yıllarda olduğu gibi bu sene de WorldFood İstanbul’a katılarak bu düşüncesini kanıtlamış oldu.

Fabrika Müdürü Metin Sallı’ya göre fuarlar ihracat ayağında önemli bir faktör. Aynı zamanda dış pazar faaliyetlerini geliştirmek, yeni pazarlar bulmak ve müşterilerin ürünler hakkındaki duygu ve düşüncelerini görüp değerlendirmek adına en doğru platform. WorldFood İstanbul’a katılım sağladıkları her yıl birçok yeni alıcı, alım heyeti ve perakende satış temsilcisi ile görüşmeler yaptılar ve özellikle girmek istedikleri pazarlara ağırlık verdiler. Son yıllardaki her WorldFood İstanbul katılımlarında yaklaşık 25 ciddi alıcı ile önemli ikili iş görüşmesi gerçekleştiren Şoray Çikolata, bu görüşmelerin %40’ını müşteri portföyüne dönüştürmeyi başarıp, yerel satışlarını ve ihracat payını önemli ölçüde artırmış oldu.


 
KATILMAK İÇİN HEMEN BAŞVURUN
Geri