Röportaj: World Gourmet Society Başkanı Matthias Baur


Türkiye’nin en önemli gıda ve içecek fuarı WorldFood İstanbul için geri sayım devam ederken, World Gourmet Society kurucusu ve başkanı Matthias Baur ile dernek, Şefin En İyi Tabağı Yarışması ve neden WorldFood İstanbul’u yerel partnerleri olarak seçtikleri hakkında konuşma fırsatı yakaladık.

  • World Gourmet Society endüstride nasıl bir rol oynuyor?
Aşçılık dünyasındaki kişileri bir araya getiriyoruz ve onlara hakettikleri bilinirliği sağlıyoruz.
Aşçılar, evlerinde yemek yapanlar ve yemek severler Yemek Anları’nı WGS topluluğu ile paylaşarak judodan ilham alınarak oluşturulan bir kuşak sisteminde Fine Dining ve Causal Dining alanlarında siyah kuşak olabiliyor. Ne kadar aktiflerse o kadar fazla puan topluyorlar ve sonuç olarak küresel gurme topluluğundaki bilinirlikleri artıyor.
 
  • WGS Şefin En İyi Tabağı Yarışması nasıl oluştu?
Eskiden şeflerin restoranları için özel menüler yarattıkları sanal bir yemek festivali düzenliyorduk. Başarılı olmasına rağmen, festivalin kamuda yüksek bir bilinirliği olmadı ve şefler ve işlerinin bilinirliği açısından kısıtlayıcıydı. Sonuç olarak formatı bir video yarışması olarak değiştirdik. Videolar hızlıca viral olabiliyor ve her yerde herkes tarafından görülebiliyor, yani erişimi çok daha fazla.
 
  • Yarışmaya gönderilen videolarda nelere dikkat ediyorsunuz? Kısa bir videoda yapılan yemekleri tanıtmada en önemi kriterler neler?
Harika yemekler gösteren ve şeflerin kişiliklerinin parladığı videolar arıyoruz. En iyi gönderiler bir hikaye anlatan, eğlenceli ve otantik olanlar.
 
  • Sizce neden önemli şeflerin yanı sıra yeni şefler de yarışmaya katılmalı?
Katılmalılar çünkü bu sayede yeteneklerini geniş ve önemli bir kitleye gösterebiliyorlar. Jüri panelimiz dünyanın dört bir yanından etkili şefler ve yemek eleştirmenlerini barındırıyor. Ayrıca videoları 50.000’i aşkın yemek sever ve profesyonelden oluşan aşçı topluluğumuza da gösteriyoruz. Normal şartlarda bir şefin böylesine bir küresel kitleye ulaşma şansı olamaz.
 
  • Türk şeflere videolarını hazırlarken nelere dikkat etmelerini önerirsiniz?
Türk şefler ülkelerinin yemeklerini göstermekten gurur duymalı. Türk mutfağı harika tarifler ve yemeklerle dolu ve umuyorum ki bunu videolarda da görürüz. Dahası, videoların profesyonel ve eğlenceli olmaları ve bir hikaye anlatmaları önemli. Geçtiğimiz yıl, İtalya’dan gelen videolar kalite ve eğlence açısından barı oldukça yükseltti.  
 
  • Yarışmanın finalistleri WGS üyesi oluyor. Üyeliğin faydaları neler?
Videosunu gönderen tüm şefler WGS’ye üye oluyor. Bir üye olarak aşçılık uzmanlıklarınızı anlatan kişisel bir profil sayfası oluşturabilir, dünyanın dört bir yanından yemek severlerle iletişime geçebilir ve fikir alışverişi yapabilirsiniz.
 
  • Aynı zamanda yarışmanın yerel partneri olan WorldFood İstanbul gibi uluslararası etkinliklerin sizce endüstriye küresel açıdan ne gibi faydaları var?
Bence etkinlik yemek dünyasını bir araya getirme açısından inanılmaz derecede önemli. Ekibiniz İstanbul’da yüksek kaliteli harika bir etkinlik hazırlamakla kalmayıp, WGS Şefin En İyi Tabağı Yarışması ve Türk şefler arasında da mükemmel bir köprü görevi görüyor. Bu açıdan ekibiniz Türk mutfağının dünyaya tanıtılmasını ve Türk yemeklerinin namını güçlendirmesini sağlıyor. Ekibiniz harika bir iş çıkardı ve bunun için teşekkür ederim.
 
4-7 Eylül’de TÜYAP’ta gerçekleşecek olan WorldFood İstanbul 2019’u kaçırmayın. Bölgedeki en önemli gıda etkinliği için ücretsiz online davetiyenizi bugün alın.  
 
Röportaj uzunluk ve açıklık adına bir miktar düzenlenmiştir. 
Geri