Pandemi Sonrası Ekonomik Durağanlığı Fuarlarla Aşacağız


Pandemi süreciyle birlikte fuarcılık sektöründe de kontrollü bir yeni normal anlayışı oluşuyor.

Türkiye’de taşıyıcı 5 sektördeki fuarları ile yerli üretici ve alıcıların, bölgesel ve küresel sektör pazarından pay almasına katkı sunduklarını belirten Hyve Group Bölge Direktörü Kemal Ülgen, sanal ticaret platformu Hyve Connect ile 2018 yılından bu yana uyguladıkları hibrit fuarcılık yaklaşımı sayesinde tüm katılımcılar için verimli fuarlar hayata geçirmeye devam edeceklerini söyledi. Sağlık ve güvenlik tedbirlerinin en üst seviyede uygulanacağının altını çizen Ülgen, katılımcıları bilinçlendirmek için alınan üst düzey önlemlerle ilgili fuar öncesinde webinar’lar düzenleyeceklerinin altını çizdi.

Pandemiyle birlikte tüm dünyada sosyal ve ticari hayat insan sağlığını ön plana alan tedbirlerle çevrelendi. Değişim dünyanın doğusundan batısına doğru yayılırken, pek çok sektör durma noktasına geldi. Küresel anlamda 325 milyar dolarlık ekonomik değer yaratan fuarcılık sektörü de gerek Türkiye’de gerekse tüm dünyada pandeminin ilanından hemen sonra art arda ertelenen fuarlar nedeniyle en çok etkilenen sektörlerin başında yer aldı.

Türkiye’de; Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’u, EMITT Fuarı’nı, BeautyEurasia’yı ve WorldFood Istanbul’u her yıl, Eurasia Rail’ı ise iki yılda bir düzenleyen Hyve Group, 2020 yılında Türkiye’de gerçekleştirmeyi planladığı iki fuarını da paydaşlarıyla yapılan istişarelerden sonra insan sağlığını önceleyen bir yaklaşımla 2021 yılına ertelemeye karar verdi.

“Belirsizlik içinde yönetim” becerisi önem kazanıyor
Hyve Grup Bölge Direktörü Kemal Ülgen, bugün gelinen noktada belirsizliği yönetebilmenin hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Ülgen şöyle devam etti: “Bugün, panik ve şok dalgalarının daha sık yaşandığı, belirsizliğin arttığı bir sosyal ve ekonomik hayatın parçasıyız. Önemli olan, mevcut duruma göre iş ve yönetim modelimizi gözden geçirmek. Belirsizlik içinde yönetim becerisi önem kazanıyor. Yeni çalışma modellerinin yapıcı bir şekilde uygulanabilmesi, sürdürülebilir bir ticaret ekosistemi oluşturulabilmesi için önemli. Hızlı ve hesaplanmamış değişimlerden kaçınmamız gerekiyor. Belirsizliği ne kadar iyi yönetebilirsek, dünya ekonomisinin geleceğini de o derece başarılı yönetmiş olacağız.

Durağanlaşan küresel ekonomiyi fuarlar harekete geçirecek
Türkiye’de Mart 2020 itibariyle 25’i uluslararası, toplamda 100 fuar ertelenirken, Eylül ayıyla birlikte alınan tedbirler ve hibrit fuarcılık modelleriyle fuarlar yeniden kapılarını açmaya başladı. Ülgen, Uluslararası Fuarlar Birliği’nin (UFI) Eylül 2020’de kamuoyu ile paylaştığı araştırma sonuçlarının önemli ipuçları verdiğini belirtiyor: “Dünya çapında gerçekleştirilen fuarlara katılan 9 bin firmanın 3’te 2’si, iptal edilen fuarların ticari ilişkilerine önemli ölçüde zarar verdiğini belirtirken, hedefledikleri pazarlardaki bilinirliklerini de azalttığını ifade ediyor. Katılımcıların yüzde 50’si, canlı etkinliklerin gerçekleştirilememesinin yeni iş fırsatları yaratmalarını olumsuz etkilediğini söylüyor. Bir kez daha gördük ki, küresel ve lokal ekonomilerdeki durağanlığı aşmanın yolu fuarlardan geçecek.

Hyve Connect ile 365 Gün Hibrit Fuarcılık
Ülgen, yaklaşık 800 yıldır dünya ticaretine önemli katkılar sunan fuarcılığın, UFI 2019 verilerine göre 3 milyon kişiye istihdam sağladığını hatırlattı: “Kendini sürekli yenileyen fuarcılık sektörü için pandemi dönemi, bir başka dönüşüm başlattı. Fiziksel ticaret ile sanal ticaretin birleştiği, hibrit uygulamaların fuarcılıkta önem kazanacağını göreceğiz. Özellikle pandemi sonrası için oyunun yeniden kurulduğu küresel tedarik zincirinde önemli fırsatlarla karşı karşıya olan Türkiye için bu uygulamalar büyük bir imkân sağlayacak. Uzaktan erişim sayesinde daha çok yabancı alıcı yerli katılımcı ile temas edebilecek.”

Ülgen; 2018 yılından bu yana kullanılan sanal ticaret platformu Hyve Connect’in alıcı ve katılımcılardan çok olumlu geri bildirimler aldığını belirterek Hyve Group katılımcıları için fuarcılığın 365 gün sürebildiğinin altını çizdi. Group olarak bu tür sanal platformların için yatırım yapmaya devam edileceğini de sözlerine ekledi.

Katılımcılar İçin Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Bilgilendirme Webinarı
2019’da düzenlenen WorldFood Istanbul’da Hyve Connect’in 300 milyon Euro’luk bir iş hacmi oluşmasına kayda değer katkı sunduğunu, bu yıl da 11-12 Ağustos tarihlerinde fuar öncesinden 19 farklı ülkeden 25 yabancı alıcıyı, 100’ün üzerinde katılımcı ile bir araya getirdiklerini hatırlatan Ülgen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl İHBİR desteği ile, sanal ticaret platformumuz Hyve Connect üzerinden gerçekleştirilen alım heyeti organizasyonu önemli bir örnek teşkil ediyor. Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz tüm fuarlarda kullandığımız Hyve Connect aracılığıyla, Fuar tarihleri dışında da katılımcılar için alım heyeti organizasyonları gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Fuarlarımızın etkinliğinin ve verimliğinin hibrit yaklaşım ile daha da artacağını düşünüyorum. Fiziki fuarlar ve sanal platformlar paralel bir şekilde devam edecek.

Ülgen, fuarların fiziki boyutunda, fuar alanlarında sağlık ve hijyen tedbirlerinin en üst seviyede uygulanacağını söyledi. Katılımcılar için WorldFood Istanbul web sitesinde detaylı olarak yer alan önlem rehberlerinin yanı sıra, katılımcılara webinar vereceklerinin altını çizdi. Ülgen şöyle devam etti: “TOBB verilerine baktığımızda 2019 yılında Türkiye genelinde gerçekleştirilen 482 fuarın 195’i İstanbul’da düzenlenirken, bu fuarlarda 719 bini yabancı olmak üzere 25,8 milyon ziyaretçi alanlarda ağırlandı. Önümüzdeki dönemde bu rakamlara ulaşmak çok mümkün olmayacaktır. Ancak, Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuzun hazırladığı rehber doğrultusunda düzenlenen tüm fuarlarımızda sıkı önlemler alacağız. Tedbirlerimiz, aynı anda sınırlı sayıda ziyaretçi kabulü, ateş ölçümü, gün boyunca hijyen noktalarının kontrolü, maske kullanımının kontrol edilmesi gibi pek çok başlık altında fuar boyunca sürecek. Stantlarımız sosyal mesafe ve hijyen koşulları gözetilerek düzenlenecek.

Dünya çapında 120’den fazla fuara ev sahipliği yapan, her yıl binlerce alıcıyı on binlerce katılımcısı ile buluşturan Hyve Group, globalde en öncelikli insan sağlığı ve güvenli ticaret ortamı yaklaşımı ile; 2020’nin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında, Çin’de Fastener Expo Shanghai, Ukrayna’da Aquatherm Kyiv ve Rusya’nın ev sahipliği yaptığı WorldFood Moscow gibi önemli fuarların da aralarında yer aldığı toplam 12 fuar düzenledi.
 
Hyve Group Fuarları’nda Hangi Sağlık Önlemleri Alınıyor?
Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun hazırladığı rehberi esas alarak 25 – 28 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan WorldFood İstanbul gıda fuarı için hazırlıklara başlandığını belirten Ülgen, Hyve Group’un ülkenin risk durumuna göre hem katılımcı hem de ziyaretçiler için ek tedbirler uyguladığını da paylaştı. Bu tedbirler aşağıdaki gibidir:

Fuar Katılımcıları için tedbirler (Fuar Katılımcı Rehberi)
 • Riskleri azaltmak için basit, modüler ve stant derinliğinin minimum 3 metre olduğu tasarımlar
 • Ziyaretçi Karşılama Bankolarında çalışacak personeller için siperlik kullanımı, bankolar için pleksiglas koruma eklenmesi
 • Stant, ziyaretçi ve personel yoğunluğunun kontrol edilebileceği alan tasarımları
 • Daha az basılı malzeme kullanımı, ürünlerin paketlenmiş olması
 • Fuar öncesi ilgili katılımcı firmanın tüm paydaşlarına, tedbirler hakkında bilgilendirme
Ziyaretçiler için tedbirler (Fuar Ziyaretçi Rehberi)
 • Tüm ziyaretçilerin “HES KODU” ile alana girişi
 • Fuar giriş kapılarında vücut ısısı kontrolü
 • Fuar alanında su haricinde yiyecek ya da içecek tüketiminin sınırlandırılması
 • Salon koridorlarının en az 3 metre olarak tasarlanması
 • Dar alanlar ve/veya koridorlar için Tek Yön Trafik Uygulamaları
 • Sosyal mesafe kurallarına (en az 1 metre, 3 – 4 adım) uyulması
 • Görevliler ve ziyaretçiler dahil 10 m2’ye bir kişi kuralına uyulması
 • Tıbbi atık malzemeleri için (maske, eldiven vb.) özel çöp kutuları.
Geri