Lokum Safası bu yıl ilk kez WorldFood İstanbul’da!


Bu yıl fuara ilk kez katılan Lokum Safası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sağır, neden WorldFood İstanbul’u tercih ettiklerini anlattı.

Gıda sektörünün her noktasından lider üreticileri bünyesinde buluşturan WorldFood İstanbul, 2 – 5 Eylül’de TÜYAP’ta kapılarını açıyor. Fuar öncesinde Türkiye’nin başarılı lokum üreticilerinden biri olan Lokum Safası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sağır ile bu yıl neden WorldFood İstanbul’a katıldıkları hakkında sohbet etme şansımız oldu.

 
 
WorldFood İstanbul’a katılma sebeplerinizden kısaca bahseder misiniz?
 
WorldFood İstanbul'a yurt içi ve yurt dışından gelecek seçkin müşterilerle kendi ürünlerimizi gönül rahatlığıyla buluşturmak için katılıyoruz.
 
WorldFood İstanbul hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sektör profesyonelleri neden fuarı ziyaret etmeli? 
 
WorldFood İstanbul yıllardır hem ülkemizde hem de dünyada kendini kanıtlamış bir fuar. Kaliteli ürünleri doğru fiyata almak ve satmak isteyenler için çok önemli bir organizasyon. Adına gıda fuarı denen birçok organizasyona şahit oluyoruz. Çoğu zaman vakit kaybı oluyor. WorldFood İstanbul gibi organizasyonlarda ise arz ve talep tam olarak birbirini karşılıyor.
 
Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde sektör hakkındaki değerlendirmeleriniz, yorumlarınız ve öngörüleriniz nelerdir?
 
Bu yıl için tüm sektörlerde yaşanan zor bir süreçten geçiyoruz. Zamanı verimli kullanıp krizi fırsata çevirmek için çok dikkat etmek gerekiyor. En hassas sektörlerden biri olan gıda sektöründe de yakın zaman içerisinde bir talep patlaması yaşanacak ve insanlar yeniden firma/ürün arayışına girecek. Bu arayış içinde en verimli alanlardan biri kuşkusuz fuarlardır. İşte tam bu noktada hem WorldFood İstanbul organizasyon ekibine hem de biz firmalara şüphesiz büyük görevler düşüyor.

WorldFood İstanbul katılımcıları her yıl 302 Milyon Euro’dan fazla iş hacmi yaratıyor. Siz de bu pastadan payınızı almak için hemen yerinizi ayırtın. Katılım seçeneklerinizi görüşmek için bugün bize ulaşın.
STANT REZERVASYONU
Geri