Röportaj: Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe


ITE Turkey’in de üyesi olduğu ve gastronomi ve turizm sektörlerinin saha deneyimli profesyonelleri, yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren seyahat acenteleri, marka ve mekan sahipleri, tedarikçiler, bloggerlar ve köşe yazarlarının birleşerek oluşturduğu Gastronomi Turizmi Derneği başkanı Gürkan Boztepe “Geleceğin Tadına Bakın” adlı konuşmasıyla WorldFood İstanbul 2019’da olacak.

İlham verici konuşması öncesinde kendisiyle görüşme fırsatı yakaladık.
  • Okuyucularımızı bilgilendirmek adına Gastronomi Turizmi Derneği’nden ve yaptıklarınızdan biraz bahsedebilir misiniz?
Derneğimiz Türk Mutfağını dünyaya tanıtma ve kültürümüze sahip çıkma misyonları ile çalışmalarına devam etmektedir. Dünya mutfakları ile de entegre Türk ürünlerinin ve kültürünün hakkettiği noktada tanınması için gayret göstermektedir. Restoran Derecelendirme, Gastroköy, Gastroakademi, Dünya Yoğurt Konferansı çalışmalarımızdan bazılarıdır.
 
  • Gastronomi turizminin bu hızlı gelişiminin öncelikli sebepleri sizce neler?
İnsanların diğer kültürleri merak etmesi, uçak bilet fiyatlarının ulaşılabilir hale gelmesi ve aynı zamanda sosyal medyanın etkisi olduğunu düşünmekteyim.

  • ITE Turkey ile olan iş birliğinizin sektöre ve gastronomi turizmine faydalarından bahsedebilir misiniz?
Bence çok önemli bir misyon yüklenmiş durumdasınız. Özellikle ITE Turkey olarak gastronomi turizmini sahiplenen ve her konuyu en ince ayrıntısına kadar masaya yatıran çok değerli organizasyonlara imza atıyorsunuz. Bizlerin de görevi içerik anlamında 1.000’den fazla kurumsal ve bireysel üyemiz ile destek olmaya çalışmak.
 
  • WorldFood İstanbul gibi fuarların gıda sektörüne ve turizmine ne gibi olumlu etkileri var?
Yabancılar ülkemizi anlıyor ve anlaşmalara imza atıyor, iç piyasa ise gerek kalite çıtasını gerekse hizmet standartlarını daha da yukarı çekmek amaçlı çalışmalarına yön veriyor. Yurtdışındaki fuarlarda beklentiler neyse ülkemizde de sizler bu hummalı çalışmalar sonucu bu başarıyı elde ettiniz, tebrikler.
 
Gürkan Boztepe’nin “Geleceğin Tadına Bakın” adlı konuşması 5 Eylül’de WorldFood İstanbul 2019’da. Bu heyecan verici etkinliği ücretsiz dinlemek için bugün online davetiyenizi alın.
 
Röportaj uzunluk ve açıklık adına bir miktar düzenlenmiştir.
Geri