‘Güvenli Ticaret’ Yaklaşımıyla Düzenlenen Fuarın Katılımcılarından 13 Ülkeye İhracat


Yeni nesil girişimcilerin geleceğe ümitle bakmamızı sağladığı yenilikçi ve sürdürülebilir çözümlerinin ses getirdiği Uluslararası Gıda Ürünleri Teknolojileri Fuarında, yerli katılımcılarla alıcılar yeni iş birliklerine imza attı.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 25-28 Kasım tarihleri arasında düzenlenen, bölgenin en etkili gıda ürünleri ve teknolojileri fuarı olan WorldFood Istanbul; T.C. Ticaret Bakanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR), Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER), Marmara Satınalma Profesyonelleri (MARSAP), Aşçılar Derneği, Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) ve World Gourmet Society (WGS) destekleriyle gerçekleştirildi.
 
WorldFood Istanbul bu yıl ilk kez yer verdiği Food Tech Garage Etkinliği ile, tarım ve gıdada yerli girişimlere destek vererek sektör temsilcileri ile yeni iş birliği imkanları yaratırken bu alandaki girişimcileri de cesaretlendirdi.
 
WorldFood Istanbul Fuar Direktörü Semi Benbanaste, “Güvenli Ticaret, 365 Gün Fuarcılık” yaklaşımıyla 4 gün boyunca WorldFood Istanbul’da; 145 ülkeden toplamda 6 bine yakın ziyaretçi ağırlandığını paylaştı. Ziyaretçilerin %29’unun yabancı olduğunu belirten Benbanaste, sözlerine şöyle devam etti:
 
13 ülkeden 90’ın üzerinde alıcı sanal ticaret platformu Hyve Connect aracılığıyla katılımcılarla yeni iş birliklerine imza attı. Bir önceki yıla göre katılımcı başına düşen ziyaretçi sayısında ise %15 artış gerçekleşti. Yeni nesil fuarcılık anlayışında verimlilik yaklaşımını karşılayan bir dört gün geçirdik.”
 
Fuara bu yıl güvenli gıdanın üretimi ve gıdaya güvenli erişim, tarımda ve gıdada her konuda sürdürülebilir yaklaşımların uygulanması ve benimsenmesi ile tarım ve gıdanın geleceği yerli girişimler ve sundukları yenilikçi çözümler damgasını vurdu.
 
Şef Somer Sivrioğlu ise, sınırlı sayıda mutfak profesyonelinin yer aldığı etkinlikte sürdürülebilir bir mutfağın nasıl kurgulanabileceğinin püf noktalarını paylaştı.
 
Siz de ürünlerinizi doğru kitleyle buluşturarak işinizi büyütmek ve yeni iş birliği fırsatlarını keşfetmek için WorldFood İstanbul 2021’de yerinizi alın. Katılım seçeneklerinizi görüşmek için bugün bize ulaşın.
 
STANT REZERVASYONU
Geri