Almanya’ya özgü gıda ve içeceklerin Türkiye’deki büyük potansiyeli


AB’deki ortaklarının çoğu gibi Almanya da Türk alıcıların ilgisini çekiyor. Alman markaları, ürünlerini sergilemek için Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı WorldFood İstanbul’da yerini alacak.

Almanya, Türkiye’nin AB’deki en büyük ticari ortağı
 
Ticari açıdan bakıldığında Almanya’nın AB ülkeleri içinde Türkiye’nin en yakın ticari ortağı olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanında Almanya’nın Çin’den sonra Türkiye’nin dünyadaki ikinci en büyük ticari ortağı olduğunu da belirtmek gerekir.
 
Türkiye Cumhuriyeti verilerine göre iki ülke arasındaki karşılıklı ticaret 2016’da 35.4 milyar dolara ulaşmıştır; bu rakamın %2’sini gıda ve içecek oluşturmaktadır.
 
Almanya’nın Türkiye’ye gıda ve içecek ihracatı büyümeye açık
 
Online ticaret veritabanı MIT Ekonomik Karmaşıklık Atlası’nın verilerine göre Türkiye, Alman gıda maddelerinin ithalatına büyük miktarda harcama yapıyor.
 
Yine MIT Atlası’nın verilerine göre Almanya’nın Türkiye’ye gıda ve içecek ihracatı 2016 yılında 625.4 milyon dolara ulaştı. Bunun yanında Türklerin, Alman üreticilerden daha fazla gıda malzemesi almaya başladıkları da görülüyor.
 
2015 ve 2016 yılları arasında ithalatta %37,8 gibi etkileyici bir artış görüldü.
 
Türkiye’nin ithal ettiği ürünler arasında en çok talep görenler; hammadde, hazır ürünler ve temel gıda maddeleridir.
 
Yarım milyar dolardan fazla olan en büyük beş Alman ihracat ürünü ise şöyle:
 
• Çikolata – 61.6 milyon dolar
• Buğday – 60.4 milyon dolar
• Malt özü – 37 milyon dolar
• Sert içkiler – 33.8 milyon dolar
• Aromalı sular ve maden suları - 16 milyon dolar
 
Almanya’nın ticari aktiviteleri, komşuları İsviçre ve Avusturya’dakilerle hemen hemen aynı. Türk ithalatçıların DACH ülkelerinden aldığı ürünler birbirleriyle büyük benzerlik gösteriyor, fakat önemli bir fark var; ithalat hacmi çok daha büyük.
 
Gıda sektöründe Türklerin ilgilendiği önemli başka alt sektörler de bulunuyor; et de bunlardan biri. Türkiye’nin yerel et üretimi bölgede güçlü bir konumda olduğundan bu alandaki ithalat değerleri nispeten düşük olsa da Türkiye’nin gıda ticaretinde önemli bir yere sahip.
 
Örneğin, Almanya’nın yumurta, tavuk, dondurulmuş sığır eti ve işlenmiş balık ihracatı 9.82 milyon dolara ulaştı.
 
Çikolata, Alman markaları için Türkiye’de önemli bir pazar
 
Çikolata Türkiye’de çok büyük rağbet görüyor. Şöyle ki, şekerleme alanındaki ithalat yıllık olarak yaklaşık 130.9 milyon dolar değerinde ve bu miktarın 92.6 milyon dolarını ise çikolata oluşturuyor.
 
Ortalama tüketim, Türk halkının yıllık toplam 4.6 kg’lık şeker tüketimi içerisinde yaklaşık 3.1 kg’a tekabül ediyor.
 
Fakat Türk alıcıların ilgisini çeken sadece kalıp çikolatalar, barlar veya hazır ürünler değil; kakao yağı ve pudra gibi malzemeler de büyük ilgi görüyor. Türkiye’de kakao üretimi olmadığını da belirtelim; bu nedenle Türkiye’nin dev gıda sektörü, bu gibi önemli malzemeleri yurt dışından temin ediyor
 
Türkiye pazarındaki Alman gıda ve içecek üreticileri için diğer potansiyeller
 
Türkiye, sert ve damıtılmış içkilerde turistler için önemli bir destinasyon. Dolayısıyla İstanbul, Ankara ve benzeri turist destinasyonlarında alkol satışları, yerel işletmelerin ekonomilerini etkileyen faktörlerden biri; bu yüzden de Türkiye’de çeşitli ithal içkileri bulmak mümkün.
 
Almanya bazında konuşacak olursak, Türkiye’ye yaptıkları damıtılmış içki ihracatının çoğunu viskinin oluşturduğunu söyleyebiliriz. İhracat hacmi ise yıllık 15-20 milyon dolar arasında değişiyor.
 
Aromalı sular ve maden suları da Türk halkı tarafından giderek daha çok tüketilen ürünler arasında bulunuyor. Bu tür ürünlerin toplam tüketiminin yıllık olarak yaklaşık 4.8 milyar litreye ulaştığını görüyoruz.
 
Türkiye, tüm sektör ve sanayilerdeki Alman tüccarlar için bir altın madeni niteliğinde; gıda ve içecek de bu sektörlerden biri. WorldFood İstanbul sizlere seçeneklerinizi keşfetme imkanı sunuyor.
 
Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı WorldFood İstanbul’da yerinizi alın
 
WorldFood İstanbul her yıl perakendeciler, toptancılar, HoReCa (otel-restoran-kafe) sektörü temsilcileri ve çok daha fazlası da dahil olmak üzere binlerce sektör profesyoneline ev sahipliği yapıyor.
 
WorldFood İstanbul, ürünlerinizin en önemli Türk alıcılar tarafından keşfedilmesini sağlamak, yeni bir satış coğrafyasına ulaşmak ve satışlarınızı artırmak için ideal bir platform sunuyor.
 
Gıda dünyası uluslararası üreticilerin en yeni ürünlerini görmek için fuarda olacak. Siz de fuara katılın ve Türkiye’nin 5 milyar dolarlık ithalat pazarının bir parçası olun. 
 
Standınızı buradan ayırtabilirsiniz.
 
Sorularınız varsa veya WorldFood İstanbul’un işletmenizin büyümesine ne gibi katkılar sağlayacağına dair daha fazla bilgi almak istiyorsanız hemen ekibimizle iletişime geçin.
 
Geri